Jak się ubrać na wideokonferencję czy do pracy zdalnej.
W dobie pandemii koronawirusa coraz częściej jesteśmy zmuszeni do realizowania swoich projektów zawodowych na zasadach pracy zdalnej. Podstawowym sposobem pracy stają się telekonferencje i spotkania biznesowe on-line. Jak wyrazić swój szacunek do audytorium czy rozmówcy w tych nowych warunkach i jednocześnie wyglądać dobrze w kamerze?
Dress code w pracy zdalnej
Podczas pracy zdalnej teoretycznie nie obowiązuje strój oficjalny, zgodny z przyjętymi zasadami dress code. Faktem jest jednak, że nasza stylizacja, w jakiej wystąpimy przed kamerą, nawet jeśli nie jest w całości widoczna, świadczy o naszym profesjonalizmie i może w negatywny sposób wpływać na odbiór nas i przekazywanych przez nas treści.
Dlatego, także podczas zdalnych spotkań zawodowych, powinniśmy położyć nacisk na to, by strój był adekwatny do wydarzenia i rodzaju spotkania.
Jak się ubrać na wideokonferencję w roli eksperta
Zwłaszcza, gdy występujemy na spotkaniu on-line w charakterze eksperta, powinniśmy poprzez swój ubiór, subtelnie zaznaczyć swoją pozycję. W tym celu, polecamy zdecydować się na stylizację opartą na kostiumie lub garsonce.
Kolorystyka i fason uzależniony jest, tak jak w przypadku spotkań „na żywo” – od wielu czynników – między innymi naszej pozycji, rodzaju spotkania, specyfiki audytorium etc. Warto zastosować „uniwersalne” kolory, powszechnie uznawane za najbardziej profesjonalne, biznesowe – granaty, czerń, czerwień, popiele. Dobrze będą się one prezentowały, gdy rozświetlimy je jaśniejszym akcentem, np. biznesową bluzką czy koszulą.
Elegancki kostium biznesowy żakiet ze spódnicą Vanessa
Czarny żakiet zawsze warto rozświetlić jasną bluzką czy koszulą,
dzięki czemu nasza twarz nabierze zdrowszego, ciepłego koloru.
Zasadach prezencji
Prócz odpowiedniej stylizacji, istotne jest abyśmy pamiętali o zasadach
prezencji. Podobnie jak mężczyźni, w pozycji siedzącej należy rozpiąć
guzik w żakiecie czy damskiej marynarce. W ten sposób nasza sylwetka nie
zostanie sztucznie zniekształcona, a my sami będziemy prezentowali się
jako osoby swobodnie pewne siebie.
Warto zadbać także o poprawienie rękawów i przyjęcie odpowiedniej
postawy – plecy wyprostowane, możliwie bez oparcia (wzorcem mogą być
tutaj prezenterki telewizyjne).
Jak się ubrać na wideokonferencję w roli gościa
W przypadku występowania na telekonferencji w charakterze gościa, prócz kostiumu czy garsonki, możemy z powodzeniem zastosować w stylizacji także sukienkę wizytową czy bluzkę – czyli kreacje o mniejszym stopniu formalności.
Elegancka sukienka wizytowa Clementine
świetnie sprawdzi się
jako kreacja na biznesowe spotkanie on-line
Na nasz profesjonalny odbiór wpływ mają także techniczne aspekty, których przestrzeganie zapewni nam odpowiedni wizerunek:
1. Dobra perspektywa filmowania
Kamera powinna być ustawiona na wysokości oczu, w ten sposób unikniemy efektu zniekształcenia sylwetki i owalu twarzy.
W momencie gdy odchylimy monitor czy kamerkę, uzyskamy odpowiednią perspektywę, jednak nasza postawa będzie odbierana jako zbyt nachalne podkreślanie swojej wyższości, dlatego znacznie lepiej jest odpowiednio ustawić cały komputer na podwyższeniu (np. nadstawce w sekretarzyku albo po prostu kilku książkach).
2. Oczy skierowane nie na rozmówcę na ekranie,
ale w kierunku kamerki (w ten sposób uzyskamy wrażenie, patrzenia właśnie bezpośrednio na odbiorcę),
3. Nagrywanie w poziomie
(ma to swoje zastosowanie, gdy do rejestrowania używamy nie komputera, ale np. telefonu),
4. Dbałość o tło,
Tak jak dbamy o to, by w naszym stroju nic nie odwracało uwagi od treści naszego wystąpienia, powinniśmy zadbać, by tło również pracowało na „naszą korzyść”. Warto wybrać w miarę jednolitą scenerię, bez zbędnych bodźców w postaci różnorodnych książek, zdjęć rodzinnych czy bibelotów.
Wskazany jest odpowiedni dystans od tła – minimum 0.5 m.
5. Odpowiednie światło,
Sugerujemy, aby podczas telekonferencji ustawiać swoje stanowisko zawsze twarzą do światła dziennego. Jeśli uczestniczymy w spotkaniu w późniejszych godzinach lub światła dziennego jest niewiele, proponujemy zastosowanie dodatkowego jego źródła. W sytuacji gdy nie dysponujemy np. profesjonalną lampą typu Softbox, z powodzeniem możemy zastosować lampkę, której światło możemy zmiękczyć poprzez przesłonienie jej np. cienką białą tkaniną.
Czytaj również Kolor w stylizacji biznesowej – jak go wykorzystać? oraz Biznesowy dekalog – strój formalny